Zubný kaz a jeho vplyv na celkové ochorenia

Ako môže vzniknúť zápal

Zubný kaz je najrozšírenejšie ľudské ochorenie, ide o chronický, deštrukčný a spočiatku reverzibilný demineralizačný proces tvrdých zubných tkanív. Demineralizácia je podmienená znížením pH v biofilme zubného plaku v dôsledku pôsobenia organických kyselín. Dochádza k poruche rovnováhy medzi demineralizačnými a remineralizačnými pochodmi medzi povrchom zuba, slinou a patogénnymi baktériami zubného plaku, ktoré prenikajú do karieznej lézie, jedná sa o infekčné ochorenie. Zväčšujúcim sa zubným kazom baktérie prenikajú sklovinodentínovou hranicou ku zubnej dreni, kde spôsobujú zápal. Baktérie infikujú nervovo cievny zväzok a odtiaľ sa šíria do krvi. Pokračujúci zubný kaz vyvoláva v endodonte a apikálnom parodonte komplexné zápalové zmeny, ktorých cieľom je eliminácia vyvolávajúce príčiny. Ak ostanú kazy alebo paradentóza neliečené, baktérie sa rozšíria do celého tela a môžu mať pre celý organizmus nebezpečné následky.

Čo môže postihovať

  • CIEVY – Baktérie prenikajú do krvného obehu a môžu spôsobiť upchatie krčnej tepny, zvyšuje to riziko mŕtvice.

  • SRDCE – Zápal sa cez krvný obeh môže usadiť na srdci, čo môže zapríčiniť až infarkt myokardu.

  • PĽÚCA – Z krvného riečiska sa môže zápal dostať až do pľúc, najmä u pacientov s dýchacími problémami môže dôjsť k zhoršeniu činnosti pľúc.

  • OBLIČKY – Zápal sa z krvného riečiska môže dostať do obličiek, prejaví sa to bolesťou pri močení alebo aj horúčkou.

  • PREDČASNÝ PÔROD – Dôjde k zvýšenej produkcii bielkovín v dôsledku zápalu, ktoré narúšajú priebeh pôrodu a v niektorých prípadoch môže dôjsť až k predčasným kontrakciám.

  • PANKREAS – Pre správny chod organizmu je dôležitý inzulín vylučovaný pankreasom, no pri zápale môže dôjsť k zhoršeniu hodnoty cukru v krvi.

  • KĹBY – Jednou z príčin bolestivého zápalového ochorenia kĺbov môže byť aj neliečený zápal zuba.

Záver

Najlepším spôsobom ochrany pred zápalom je prevencia. Správnym čistením zubov a fluoridáciou napomáhame k remineralizácii skloviny a predchádzame tak vzniku zubného kazu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.