zubný kameň

Zubný kameň – tichý zabijak časť.1

Čo je to zubný kameň, kedy vzniká a ako sa ho zbaviť?

Ústna dutina predstavuje akúsi bránu, ktorou prechádza všetko, čo z vonkajšieho prostredia skonzumujeme. Počas celého dňa sa nám v zuboch a medzizubných priestoroch zachytávajú zvyšky potravy a tie sa za pomoci baktérii premieňajú na povlak.

Z počiatku je povlak takmer neviditeľný, no ak sa dostatočným čistením zubov neodstráni, začne sa hromadiť do hrubšieho nánosu. Následným pôsobením slín sa do povlaku dostanú minerálne látky a vzniká zubný kameň.

zubný kameň

Ľudia samotnú prítomnosť povlaku alebo zubného kameňa všeobecne zanedbávajú, pretože to nebolí. Zubný kameň ako taký nespôsobuje bolesť, je to však začiatok komplikácii, ktoré už bolestivé sú. Postupne hrozí zápal ďasien a krvácanie, alebo ak zápal postúpi hlbšie aj paradontitída.

Ako zistiť že máte zubný kameň?

Najjednoduchšie to zistíte, keď na svojich zuboch zbadáte bielo-žltý až hnedý tvrdý nános, ktorého sa už neviete zbaviť ani čistením zubov. Najčastejšie sa vyskytuje pri ďasnách a trpia ním hlavne stoličky a predné spodné zuby. Spravidla to býva na vnútornej strane zubu, pretože je pri čistení ťažšie prístupná.

zubný kameň 1

Ako ho odstrániť?

Ak už zubný kameň máte, je potrebné navštíviť zubnú ambulanciu, pretože sami zubný kameň neodstránite.  Odstránenie zubného kameňa je bezbolestný zákrok a najčastejšie sa na to využíva ultrazvuk. Ide o pomerne rýchlu metódu, ktorá funguje tak, že prístroj cez svoju koncovku prenáša ultrazvukové vlny a tie rozbíjajú vrstvy zubného kameňa.

Následne sa ešte procedúra dodatočne dokončí ručnými nástrojmi, ako sú škrabky a kyrety.Po mechanickom dočistení a na odstránenie povlakov je možné použiť pieskovanie. Táto procedúra pomocou silného prúdu vody, vzduchu a piesku navyše odstráni pigmentácie zo zubov a tak ostanú zuby belšie a jasnejšie.

zubný povlak

Je zubný kameň nebezpečný?

Zubný kameň je len začiatok

Ak zuby zanedbávame, zápal ďasien na seba nenechá dlho čakať a v neskoršom štádiu môže prerásť až do parodontitídy. Vtedy už zápal postúpi tak hlboko, že baktérie začnú rozpúšťať kosť. Okrem toho môže zubný kameň spôsobiť aj ďalšie zdravotné problémy. Toxické látky, ktoré sa v ňom hromadia, totiž prenikajú do krvi a negatívne ovplyvňujú fungovanie tráviaceho traktu aj celého organizmu. O parodontitíde a jej súvis s inými ochoreniami sa dočítate už nabudúce.

Prevencia je najlepší liek

Povlak spôsobujúci vznik zubného kameňa sa tvorí po konzumácii potravín, najbežnejšie po takých, ktoré sa lepia na zuby, alebo sú bohaté na škroby a cukry. Samotnému povlaku sa nevyhnete, no základ je aby nezatvrdol a bol pravidelne odstránený. Preto je najlepšou prevenciou pravidelná dentálna hygiena. Existujú aj rôzne zubné pasty a ústne vody s obsahom fluoridu, ktoré zabraňujú jeho tvorbe.

Povlak sa na zuboch a ďasnách usádza niekoľko hodín po jedle, preto je odporúčané čistiť si dôkladne zuby aspoň dvakrát denne. Taktiež je dobré sa po každom jedle napiť alebo si vypláchnuť ústa.

Tvorba zubného kameňa býva odrazom kvality ústnej hygieny. Ak je nedostatočná a zanedbaná, zubný kameň často odhalí až zubný lekár, pri preventívnej prehliadke.

Prevencia je najlepší liek, preto ak si pravidelne správne čistíte zuby a medzizubné priestory, zamedzíte premene zubného povlaku na zubný kameň. Taktiež je dôležité dodržiavať pravidelné preventívne prehliadky, aspoň dvakrát ročne.

Liečba

Kým povlak sa dá zubnou kefkou vyčistiť pomerne ľahko, zubný kameň už patrí do rúk špecialistu – dentálneho hygienika. Nakoniec, niet sa čoho obávať. Odstraňovanie zubného kameňa na klinike R+R Dental Office  je bezbolestný úkon. Naši špecialisti najprv kameň odstránia ultrazvukom a následne zuby detailne dočisťujú ručnými nástrojmi. Dodatočným pieskovaním, čo je vlastne dokonalé vyhladenie povrchu zubov, pomáhajú brániť tvorbe plaku, ktorý sa na vyhladených miestach ťažšie usadzuje.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.