Zmeny v ústnej dutine počas tehotenstva

Hormonálne zmeny v tele matky počas tehotenstva majú najčastejšie za následok zvýšenú tendenciu k vzniku zápalu parodontu (zápal ďasien a tkanív v okolí zuba). Tieto zmeny vznikajú na zdravom parodonte alebo zhoršujú predtým prítomný a neliečený zápal. Zápal ďasien je pomerne častý a postihuje 30 – 75 % tehotných žien. Začiatok chronického zápalu ďasien sa môže prejavovať spočiatku „iba“ krvácaním z ďasien pri čistení zubov alebo u niektorých žien dochádza k zápalovému zväčšeniu ďasien.

Ak má žena parodontitídu (zápal parodontu) pred tehotenstvom je nevyhnutné dosiahnuť liečbou stav kľudu. To znamená znížiť krvácanie na minimum. Dôležitá je pravidelná návšteva dentálnej hygieny a dôkladne vykonávaná domáca ústna hygiena. Aktívna parodontitída je totiž často príčinou rizikového tehotenstva s predčasným pôrodom a nízkou pôrodnou hmotnosťou novorodenca, ako aj spontánneho potratu. Spôsobujú to výlučky baktérií, ktoré sa krvným riečišťom dostávajú k placente a znižuje sa tým výživa plodu.

Rovnako je dôležité ošetriť prítomný zubný kaz, pretože v období tehotenstva a dojčenia  je aktivita a riziko jeho vzniku zvýšené. Neliečený zubný kaz môže viest k zápalu zubnej drene a neskôr podobne ako neliečená parodontitída k rozsevu výlučok baktérii do krvného obehu.

Ako často navštíviť zubného lekára počas tehotenstva?  

Je potrebné si uvedomiť, že krvácanie z ďasien a zvýšený výskyt  zubného kazu sú ochoreniami často sa vyskytujúcimi v tehotenstve, preto sú dôležité preventívne prehliadky, ktoré je potrebne počas tehotenstva absolvovať 2 krát. Jednu preventívnu prehliadku v 12. týždni tehotenstva a druhú v 28. týždni tehotenstva.

Tehotenstvo a cukry

Častý príjem sladkých jedál a nápojov spôsobuje zubný kaz; to platí aj v tehotenstve. Nekonzumujte sladkosti  medzi hlavnými jedlami. Nadmerná spotreba cukru v tehotenstve neprospieva ani matke, ani dieťaťu a u nastávajúcej matky vedie k zbytočnej nadváhe a vzniku zubnému kazu.

Pri tehotenskom zvracaní pamätajte, že ihneď po zvracaní nie je vhodné čistiť si zuby zubnou kefkou, lebo kyslý obsah žalúdka naleptáva a porušuje zubnú sklovinu a dochádza k porušeniu povrchovej vrstvy. Zuby je vhodné si umyť po 20 – 30 minutách.

Je lepšie ihneď si vypláchnuť ústa vodou, prípadne ústnou vodou s obsahom fluoridu, podľa odporúčania zubného lekára. Rovnako postupujte aj v prípade striedania príjmu sladkých a kyslých jedál.

Aké ošetrenia je možne vykonať počas tehotenstva

Ideálne je pred tehotenstvom navštíviť svojho zubného lekára a spraviť komplexné vyšetrenie, ktorého súčasťou by malo byt rtg vyšetrenie (OPG snímka), dentálna hygiena a kompletná sanácia chrupu.

 V 1. trimestri (1. – 3. mesiac): v tomto období tehotenstva je najväčšie riziko poškodenia plodu a to najmä medzi 2. a 8. týždňom, preto je potrebne vyhnúť sa, respektíve oddialiť liečbu záväznejších stavov. Počas tohto obdobia je dôležité sústrediť sa hlavne na zlepšenie dentálnej hygieny.

V 2. trimestri ( 4. – 7. mesiac): počas tohto obdobia sa vykonávajú všetky potrebne ošetrenia (ošetria sa zubné kazy výplňami, zuby s poškodenou zubnou dreňou sa endodonticky ošetria, extrahujú sa neošetriteľné zuby, vykoná sa hlboké čistenie parodontu pri parodontitíde).

V 3. trimestri (7. – 9.mesiac): aj v tomto období podobne ako v 1. trimestri sa vyhýbame náročným ošetreniam a venujeme zvýšenej dentálnej hygiene.

Počas celého trvania tehotenstva je RTG ošetrenie kontraindikované!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.