bielenie zubov

Všetko čo potrebujete vedieť o bielení zubov

Kto by netúžil po krásnom bielom chrupe, ktorý vidíme v každom filme alebo reklame. Nie každý však „vyhrá lotériu“ a narodí sa s dokonalými zubami. Aj krásny chrup mnohých celebrít býva často len dielom šikovných rúk špičkových zubárov, ktorí disponujú najmodernejšou technikou.

Nie každý má prirodzene biele zuby, no vďaka modernej stomatológii je možné vybieliť takmer akokoľvek sfarbené zuby.

Čo je to bielenie zubov?

V stomatológii ide o kozmetickú procedúru, pre dosiahnutie bledšej a jasnejšej farby zubov. Stupeň bielenia však vždy závisí od východiskovej farby zubov, kvality skloviny a rôznych porúch skloviny.

Čo zapríčiňuje sfarbenie zubov?

Sfarbenie zubov je výsledkom kombinácie vnútornej vrstvy zuba (dentínu) a povrchovej vrstvy zuba (skloviny). Určité sfarbenie je geneticky dané, s ktorým sa človek narodí, no počas života býva ovplyvnené rôznymi faktormi. Či už ide o postupné obrusovanie a stenčovanie skloviny, alebo vonkajšie vplyvy, ako je zanedbaná hygiena, fajčenie, alebo pitie kávy a čajov.

Zuby sa sfarbujú aj vekom, keď sú v mladosti svetlejšie a sklovina je jasnejšia, pribúdajúcimi rokmi sa mení minerálna štruktúra a zuby opticky tmavnú.

Aké sú možnosti bielenia zubov?

Možnosti bielenia zubov môžeme rozdeliť do troch kategórii a to: ambulantné, domáce alebo bielenie mŕtveho zubu.

Ambulantné bielenie môže byť mechanické alebo chemické. V prípade mechanického bielenia, sa zo zubov odstraňuje povrchový povlak a odhalí sa tak pôvodná farba zubov, jedná sa o tzv. dentálnu hygienu.

Táto možnosť bielenia sa využíva vtedy, ak má pacient vrodenú svetlú farbu zubov a zažltnutý je len povrch skloviny, najčastejšie vplyvom jedla, nápojov či cigariet.

Profesionálne bielenie využíva prípravky na báze peroxidu vodíka, ktoré sa nanášajú na zubnú sklovinu. Pôsobením sa zosvetľuje farba a účinok zosilňuje pôsobenie špeciálneho svetla alebo laserového žiarenia.

Existuje mnoho spôsobov bielenia zubov, ako je pomocou laseru alebo ozónu, no najpopulárnejší a momentálne najpoužívanejší je systém bielenia lampou s monochromatickým žiarením (beyond whitening).

Ako takéto bielenie funguje?  Bielenie funguje na princípe rozpadu karbamidperoxidu, kde aktívne molekuly prenikajú medzi kryštály skloviny a reagujú s pigmentmi. Veľké molekuly, cez ktoré neprechádza svetlo rozdrobí na veľké množstvo malých molekúl, cez ktoré už svetlo prechádza a zub sa stáva transparentnejší.

Bieliaci účinok je veľmi dobre viditeľný, a zároveň zubnú sklovinu nezmení ani nepoškodí. Prečo? Preto že iba približne 2% skloviny zuba sú organické substancie, ktoré spolupôsobia na sfarbení zuba. Ostatných 98% sú kryštály anorganického pôvodu, na ktoré karbamidperoxid nepôsobí. Ak sa bielenie vykonáva pod odborným dohľadom a vylúčia sa riziká ako je tehotenstvo, alergie, poruchy vývoja skloviny atď., je bielenie zubov BEZPEČNÉ.

Domáce bielenie prebieha tak, že v ambulancii Vám vyrobia priehľadný plastový nosič, do ktorého si pacient sám doma aplikuje bieliace médium – gél. Nosič s gélom treba nosiť niekoľko hodín denne – najlepšie v spánku,  pokiaľ nedosiahnete požadovaný stupeň vybielenia.

domáce bielenie zubov

Tento spôsob môže u citlivejších pacientov niekoľko dní až celú dobu spôsobovať miernu bolestivosť zubov.  Pred každým bielením je tak potrebné poradiť sa so zubným lekárom, ktorý vám dokáže poradiť najadekvátnejšie.

V prípade mŕtveho zuba, kde je hlavnou príčinou odumretia zubu najčastejšie  úraz alebo zubný kaz, ktorý prenikol až do nervu, prebieha bielenie zvnútra. Do zubu sa aplikuje bieliaci prostriedok, ktorý sa prekryje výplňou a nechá pôsobiť niekoľko dní.

pred bielenie zubov po bielenie zubov

 

Kedy sa odporúča bieliť zuby a kedy nie?

Bielenie sa neodporúča deťom,  mladým ľudom do 18 rokov a tehotným či dojčiacim ženám. Neodporúča sa ani ľudom, ktorí majú príliš zdevastovaný chrup, alebo v prípade plomb na predných zuboch či zubných korunkách. Umelé materiály ako sú výplne a korunky sa bieliť nedajú a ostávajú v pôvodnej farbe. Rovnako by sa zuby nemali bieliť ani v prípade kazu alebo zápalu.

V prípade chemického bielenia je potrebné vykonať zubnú očistu a zbaviť sa zubného povlaku alebo kameňu. To by však malo platiť pred každým bielením. Zuby je potrebné dôkladne ošetriť, pretože bielenie možno aplikovať iba na zdravý a dobre ošetrený chrup.

bielenie zubov

Rozhodnúť sa pre bielenie zubov je najvhodnejšie vtedy, keď vám to po konzultácii a prehliadke potvrdí aj zubný lekár. Odporúča sa aj vtedy, ak ste už vyskúšali rôznu dentálnu hygienu, no stále nie ste s výsledkom spokojný.

Aj keď možno niektoré spôsoby bielenia aplikovať doma, prvý krok by mal byť vždy konzultácia s odborníkom.

Ambulantne vybielené zuby by mali udržať svoju farbu tri až päť rokov, no trvácnosť závisí aj od zubnej hygieny a stravovacích návykov. Navyše netreba podceňovať ani dôležitosť dentálnych prehliadok.

Bielenie zubov nanešťastie sprevádzajú aj rôzne mýty, ktoré často vychádzajú z nevedomosti. Odborným bielením sa zuby neničia a nepoškodzujú. Môže to navodiť len prvotný pocit po bielení, kedy sú zuby ešte citlivé a niekedy aj bolestivé. K oslabeniu skloviny dochádza len pri príliš častom bielení, alebo pri využívaní rôznych neoverených metód.

Ako postupovať počas a po bielení zubov

Veľmi dôležitá je podporná fluorizácia a tzv. „ biela diéta „. Po ambulantnom bielení sa ihneď aplikuje ambulantná fluorizácia a potom ju treba v domácich podmienkach opakovať minimálne raz do týždňa. Treba obmedziť potraviny a nápoje so silným farebným pigmentom ako je káva, čaj, červené víno, kolové nápoje, sójová omáčka, cvikla,  jahody, čučoriedky… Taktiež v prípade žien, môžu aj tmavé odtiene rúžov spôsobiť sfarbenie.

V prvých dňoch je dobré vyvarovať sa kyslím nápojom a jedlám, ako je kyslé ovocie, víno, dressingy v šalátoch, džúsom atď., pretože kyslosť znižuje hodnotu Ph v slinách a citlivé zuby môžu reagovať bolestivo.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.