dentálna hygiena

Prečo by ste nemali zanedbávať dentálnu hygienu – prevencia je lepšia ako choroba

V dnešnej dobe je bežné, že sa o seba staráme, pretože chceme dobre vyzerať a aj sa tak cítiť. Snažíme sa obliekať pekne a čisto, dodržiavať hygienu, športovať atď., no často zabúdame na dôležitosť dentálnej hygieny. Zdravie zubov a ústnej dutiny ovplyvňujú hlavne vonkajšie stimuly, ako sú napr. potraviny, s ktorými sme v kontakte denno-denne, preto je pravidelná dentálna hygiena veľmi dôležitá. Napokon samotná prevencia je vždy lepšia, lacnejšia a menej bolestivá, ako ochorenie a následné problémy.

Čo je to dentálna hygiena?

Dentálna hygiena predstavuje diagnostickú a preventívnu stomatologickú činnosť, ktorú vykonáva zubný lekár alebo dentálny hygienik. V praxi ide o profesionálne čistenie zubov, vyšetrenie ústnej dutiny a poučenie o správnej starostlivosti o zuby a inštruktáž techniky čistenia zubov.

V rámci dentálnej hygieny vám lekár alebo dentálny hygienik dôkladne vyčistí zuby, zbaví ich nánosov, povlaku a odstráni zubné kamene. Odstránenie povlaku a zubného kameňa zuby opticky vybieli a chrup sa následne ošetrí fluoridovým preparátom. K dentálnej hygiene patrí aj vzdelávanie pacienta, aby si bol vedomý o príčinách vzniku ochorení a aby vedel, ako problémom  predchádzať.

Prečo absolvovať dentálnu hygienu?

Strava, rovnako ako fajčenie, pitie kávy a čajov či alkoholu ovplyvňuje stav a zdravie zubov. Ak sa zo zubov neodstránia zvyšky potravy, vzniká povlak a ten je prvým krokom k ďalším problémom.

Ak nie je povlak dlhodobo dostatočne odstránený, začínajú sa v ňom množiť baktérie, ktoré spôsobujú zápal. Po už približne troch týždňoch  povlak za prítomnosti slín mineralizuje, čo vedie k tvorbe zubného kameňa.

Zubný kameň sa už bežným čistením neodstráni, a ak prenikajú baktérie hlbšie k ďasnu, poškodzujú úpon ďasna k zubnému krčku, čo vedie až k parodontitíde.

Domáca prevencia nemusí vždy stačiť a je bežné, že len málo kto vie, ako si naozaj správne čistiť zuby. K poškodeniu ďasien a zubov tak môže prispieť aj nesprávna technika čistenia v kombinácii s nevhodnou kefkou.

dentálna hygiena

Zdravé a vlastné zuby na celý život

Dentálna hygiena je kľúčovou prevenciou už od detského veku. Ak ju nepodceníte a absolvujete aspoň dva krát ročne, dokáže vám zabezpečiť nie len zdravie, ale aj vlastné zuby na celý život.

Lekár alebo dentálny hygienik vie v rámci dentálnej hygieny včas diagnostikovať možné ochorenia a ušetriť tak zbytočné komplikácie. Prevencia býva vždy lepším riešením, ako zbytočne trpieť bolesťami a vystavovať sa riziku zubných ochorení alebo až straty zuba. Nehovoriac o tom, že za liečbu zaplatíte podstatne viac, takže prevencia šetrí nie len čas ale aj peniaze.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.