Nepriame ( keramické ) výplne

Nepriame výplne sú na rozdiel od výplni priamych zhotovované mimo ústnej dutiny. Využívame ich ako náhradu väčšej časti zuba poškodeného úrazom alebo zubným kazom. Majú lepšie mechanické a estetické vlastnosti ako priame kompozitné výplne. Sú výbornou alternatívou pre keramické korunky, pretože ide o minimálne invazívny zákrok a nie je potrebné brúsenie zdravých zubných tkanív. Podľa toho akú veľkú časť zuba nahrádzame ich rozdeľujeme na:

Inlay:  nahrádza sa iba malá časť zuba, 1 plôška zuba

Onlay:  používame pri väčšej strate zuba pričom sa nahrádza aspoň 1 hrbolček žuvacej plôšky

Overlay: náhrada celej žuvacej plôšky zuba

Aké sú výhody nepriamych výplni?

V porovnaní s klasickými plombami majú lepšie mechanické vlastnosti – dlhšiu životnosť a lepšie držia tvar, preto sú vhodné na miesta na ktoré pôsobí väčší žuvací tlak. Sú presnejšie s plynulým prechodom povrchu výplne na zub, čo výrazne znižuje riziko vzniku ďalšieho zubného kazu. Vďaka tomu, že sú vyrobené z keramiky ako zubné korunky a mostíky spĺňajú tie najprísnejšie estetické kritéria a vyzerajú ako súčasť zuba.

Zhotovenie nepriamych výplni

Výroba vyžaduje dve návštevy u lekára. Po odstránení zubného kazu a vytvorení vhodného tvaru zuba sa vďaka 3D technológii – CEREC zub oskenuje, výplň sa navrhne v softvéri CEREC a dá vyfrézovať. Prvá návšteva sa končí aplikáciou dočasnej výplne, ktorá zub ochráni do odovzdania trvalej výplne. Pri druhej návšteve sa dočasná výplň odstráni, definitívna sa vyskúša a natrvalo nalepí.

Je to vhodné aj pre mňa?

Inlay, Onlay a Overlay sú výplne odporúčané každému pacientovi, ktorého zubné tkanivo je veľmi poškodené a kto by chcel dlhodobejšie, kvalitnejšie a estetickejšie riešenie ako klasickými plombami, resp. ošetrenie klasickými plombami z rôznych dôvodov nie je možné.

Na záver porovnanie nepriamych výplni s priamymi.

Výhody Nevýhody
– lepšia mechanická odolnosť – vyššia cena
– dlhá trvácnosť
– vysoká estetika takmer nerozlišiteľná od       farby prirodzeného zuba
– prirodzenejší tvar nahrádzanej časti zuba
– presný bod kontaktu so susednými zubami

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.