domácu dentálnu hygienu

Najdôležitejšie pomôcky pre správnu domácu dentálnu hygienu a ich výber

Zanedbaná alebo nedostatočná zubná hygiena vedie k tvorbe baktérii a tie podporujú tvorbu zubného povlaku. Ak sa zubný povlak a zvyšky potravy pravidelne neodstraňujú, často vedú k vzniku kazov, zápalov a ďalších závažnejších ochorení, ktoré môžu vyústiť až ku strate zuba.

Ľudia však všeobecne vykonávajú domácu dentálnu hygienu nesprávne alebo nepravidelne a to často navyše s nesprávnymi pomôckami.

Krásny a zdravý chrup vie zaručiť aj kvalitná domáca starostlivosť o zuby, no je potrebné vedieť ako ju správne vykonávať a s akými pomôckami.

Toto sú najdôležitejšie pomôcky pre správnu domácu dentálnu hygienu:

Zubná kefka

Zubná kefka predstavuje úplne základnú pomôcku a ideálne by mala mať jemné a husté mäkké vlákna, zastrihnuté zarovno. Kefku by ste mali meniť približne každé tri mesiace a po čistení zubov sa neodporúča ju nechávať vlhkú, pretože tak predstavuje vhodné prostredie pre baktérie.

Veľmi pohodlne a lákavo môže pôsobiť aj elektrická zubná kefka, keďže urýchľuje čas čistenia, no aby nespôsobila viac škody ako úžitku by ste mali byť opatrní, hlavne pri jej výbere. Pri dlhodobom používaní môže kvôli vysokej frekvencii rotačných pohybov zuby poškodiť, preto by ste sa pred kúpou mali poradiť so svojim zubným lekárom.

Pri čistení zubov by ste sa mali vyhnúť drhnutiu zubov, teda nevyvíjať prílišný tlak, ktorý môže zuby naopak poškodiť. Zuby by ste mali čistiť jemným krúživým pohybom. Samotná zubná kefka sa dostane len na rovné žuvacie plochy zubov, čo predstavuje zhruba 2/3povrchu zuba.

Zostáva tak pomerne veľká časť nevyčistenej zubnej plochy, ktorá môže tvoriť ideálne podmienky pre zubný povlak a vznik kazu. Staranie sa aj o medzizubné priestory je veľmi dôležité, pretože tam vzniká najviac kazov.

Medzizubné kefky a dentálna niť

Pre vykonanie zubnej hygieny v medzizubných priestoroch slúžia práve medzizubné kefky a dentálna niť.

Medzizubná kefka je zložená z tenkého drôtika na ktorom sú uchytené jemné štetinky, ktoré odstránia nečistoty a navyše premasírujú ďasná. Použitie medzizubnej kefky býva jednoduchšie ako použitie nite a medzizubné priestory sa odporúča čistiť kefkami rôznych veľkostí. Šírka takejto kefky by totiž mala vyplniť celý medzizubný priestor, no nie každý má všetky zubné medzery rovnaké.

Ak sú zuby príliš na tesno, používame dentálnu niť. Tie sa bežne vyrábajú voskované alebo nevoskované, prípadne fluoridované. Voskovaná dentálna niť je kĺzavejšia a teda lepšie prístupnejšia, no nevoskovaná niť má lepšiu schopnosť odstraňovania medzizubných nečistôt.

Netreba zabúdať ani na jazyk, ktorý môže spôsobovať zápach z úst. V priehlbinách jazyka sa zvyknú zbiehať baktérie, preto je potrebné ho pravidelne čistiť a to špeciálnou kefkou na jazyk alebo škrabkou na jazyk.

dentálna niť

Zubná pasta a ústna voda

Výber zubnej pasty závisí od toho, či má človek citlivé zuby alebo zvýšenú kazovosť a iné problémy. Propagované bieliace pasty majú na bielenie zubov len minimálny účinok, no môžu slúžiť ako vhodný doplnok po ambulantnom bielení zubov, keďže predlžujú jeho výsledok. Dospelý by mali vyhľadávať zubné pasty s obsahom fluoridov, ktoré pomáhajú spevniť zubnú sklovinu.

Samotná ústna voda slúži ako doplnok po vyčistení zubov a nemala by nahrádzať dôkladné čistenie pomocou kefky a medzizubnej kefky.

Pre rodičov by malo byť veľmi dôležité  tiež to, aby viedli deti k pravidelnej a správnej domácej zubnej hygiene už od malička a edukovať ich o jej dôležitosti. Deti chcú mať často čistenie zubov v čo najkratšom čase za sebou, čím zvyknú starostlivosť o zuby zanedbávať.

Všeobecne býva najideálnejšou možnosťou absolvovanie dentálnej hygieny u svojho zubného lekára, kde zubár alebo dentálny hygienik odstráni zubný povlak alebo kameň a zuby očistí a ošetrí. Zároveň pacienta poučí a pripraví ho na správnu domácu dentálnu hygienu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.