Najčastejšie zubné ochorenie zubný kaz – ako vzniká a ako mu predísť?
Zubný kaz predstavuje najčastejšie sa vyskytujúce zubné ochorenie, ktoré pravidelne postihuje väčšinu dospelých ľudí, ale rovnako aj detí. Kaz spočiatku nebolí a vyznačuje sa len tzv. bielou škvrnou na zube, ktorá sa zvykne prehliadať. Až v pokročilom štádiu nás upozorní sprevádzajúca bolesť zuba a zároveň aj zvýšená citlivosť v mieste kazu. Zub začne byť citlivý na sladké, studené ale aj horúce jedlá, no v prípade neliečenia to je len začiatok.
Neliečený kaz postupne začne prenikať až do zubnej drene, kde následne vzniká zápal, v ktorom sa začne tvoriť hnis. V takomto prípade sa môže zapáliť aj priľahlá kosť a zub bolí aj pri bežnom zahryznutí. Toto je už varovný signál pre návštevu zubného lekára, pretože ak sa hnis neodstráni a zub nelieči, ohrozuje nie len samotný zub, ale aj celý organizmus.
V najzávažnejších prípadoch sa tak môže zápal rozšíriť aj do iných častí organizmu, čo môže viesť až k infarktu alebo mŕtvici.
Ako zubný kaz vzniká?
Zubný kaz sa radí medzi infekčné ochorenia, pretože vzniká za prítomností baktérií žijúcich v zubnom povlaku, ktorý tvoria zvyšky jedla. Koncentráciou zubného povlaku, ktorý nie je pravidelne a dostatočne odstraňovaný sa totiž vytvára ideálna pôda pre tvorbu baktérií. Samotné baktérie žijúce v povlaku rozkladajú prijaté cukry z potravy na kyseliny a tie následne narúšajú zubnú sklovinu, čím vzniká zubný kaz.
Zubný povlak môže navyše v prítomnosti slín mineralizovať a stvrdnúť, čo vedie k vzniku zubného kameňa a ďalších ochorení.
Výskyt zubného kazu býva najčastejšie v časti zuba, ktorá je ťažšie prístupná, ako sú ryhy a žuvacie plochy. Práve preto je najčastejšou príčinou vzniku zubného kazu zlá alebo nedostatočná ústna hygiena.
Liečba zubného kazu a jeho prevencia
Pacienti často vyhľadajú zubného lekára až vtedy, keď zub bolí a kaz je v pokročilom štádiu. S príchodom bolesti však už netreba na nič čakať a zbytočne neriskovať zápal, ktorý môže viesť k strate zuba, ale aj k iným zdravotným problémom.
Zubný lekár po diagnostike kaz odstráni a poškodený zub vyplní plniacim materiálom (plombou), aby sa zub ďalej nekazil.
Následne je v rámci domácej prevencie dôležité čistiť si zuby aspoň dva krát denne a rovnako dôležitá je aj správna technika čistenia a výber správnych pomôcok.
Pre čo najlepší individuálny výber pomôcok je dobré sa poradiť so zubným lekárom. Pre väčšinu populácie je ideálna mäkká zubná kefka s kombináciou medzizubnej kefky alebo nite. Aj pri výbere zubnej pasty by ste sa mali prikloniť k paste obsahujúcej fluorid, ktorý podporuje tvrdosť zubnej skloviny.
Najideálnejšie je si čistiť zuby ráno a večer, no po každom jedle je dobré si ústa aspoň vypláchnuť čistou vodou alebo ústnou vodou, čím sa zbavíte väčšiny zvyškov potravy.
Na záver, v rámci čo najlepšej istoty a prevencie pod dohľadom odborníka je vhodné absolvovať aj ambulantnú dentálnu hygienu a to aspoň dva krát ročne. Zubný lekár alebo dentálny hygienik tak zuby dokonale zbaví povlaku, zvyškov potravy a odstráni aj prípadný zubný kameň. Zároveň vás poučí o správnej domácej dentálnej hygiene, výbere pomôcok a znázorní aj správnu techniku čistenia.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!