citlivé zuby

Čo spôsobuje citlivé zuby a ako tento problém riešiť

Zvýšenou citlivosťou zubov trpí pomerne mnoho ľudí a vyznačuje sa hlavne náchylnosťou na teplé, studené, sladké či kyslé jedlá. Citlivé zuby často trpia aj pri ich čistení, alebo dokonca pri dýchaní studeného vzduchu. Dôsledok citlivých zubov sa objaví ihneď po kontakte s týmito dráždivými podnetmi.

Čo spôsobuje citlivosť zubov

Za citlivé zuby môžu hlavne obnažené zubné krčky, ktoré má na svedomí odhalený dentín, teda vrstva zuboviny pod sklovinou a tiež odhalené dentinové kanáliky, v ktorých sa nachádzajú nervové zakončenia vedúce od zubnej dreni k povrchu zuba.

Najčastejšou príčinou citlivosti zubov sú všeobecne zlé hygienické návyky. Konkrétne môže ísť o nesprávnu techniku čistenia zubov, alebo o veľmi tvrdú zubnú kefku či príliš silný tlak. Tieto nesprávne spôsoby čistenia zubov môžu poškodzovať sklovinu v oblasti ďasien. Tam je sklovina práve najtenšia a teda najzraniteľnejšia, čo následne spôsobuje citlivosť zubov.

Samotnú citlivosť zubov však môže spôsobovať aj tzv. chemické poškodenie. To napríklad konzumácia citrusových plodov alebo nápojov obsahujúcich kyseliny, ktoré naleptávajú povrch zubov. Čím dlhšie na zuboch pôsobia, tým viac dochádza k oslabeniu zubnej skloviny a jej stenčovaniu, na čo zuby reagujú bolestivo.   citlivé zuby

Po konzumácií týchto potravín je sklovina mierne oslabená, preto sa neodporúča čistiť si zuby bezprostredne po ich užití, keďže to môže sklovinu ešte viac poškodiť. Je vhodné si ústnu dutinu len vypláchnuť vodou alebo ústnou vodou.

Citlivosť zubov môže spôsobovať aj zápal alebo zubný kaz, hlavne ak zostávajú zuby citlivé aj s časovým odstupom po kontakte s dráždivými podnetmi.

Ako riešiť citlivosť zubov

Najlepším riešením je vždy návšteva zubného lekára, pretože sa môže jednať aj o závažnejší problém, ako následok nesprávnej zubnej hygieny.

Ambulantné riešenie citlivých zubov predstavuje ošetrenie zubných krčkov impregnačným gélom. Ten zníži citlivosť a následná dentálna hygiena, ktorej súčasťou je aj poučenie o správnej technike čistenia zubov.

Pri zubnej hygiene je tiež veľmi dôležitý výber správnych pomôcok, ako je jemná zubná kefka a zubná pasta, určená pre starostlivosť o citlivé zuby.

Pri závažnejšom probléme citlivých zubov je možné ošetriť odhalený kŕčok zuba fotokompozitnou výplňou alebo zubnou korunkou. Avšak pri najhorších prípadoch je tiež možné zo zuba odstrániť nerv, preto je potrebné tento problém riešiť čím skôr a navštíviť svojho zubného lekára ešte predtým, ako obyčajná citlivosť zubov prerastie do väčších problémov.

Na záver, najúčinnejším liekom je ako vždy prevencia a pravidelné absolvovanie odbornej dentálnej hygieny aspoň 2x ročne. Takto si zachováte zdravé a pekné zuby po celý čas a aj prípadne nepríjemnosti ako sú kazy sa stihnú podchytiť a liečiť včas, čím si ušetríte množstvo problémov a financií v budúcnosti.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.