Amalgámová výplň

Čo je to amalgám?

Ide o materiál ktorý sa používa viac ako 150 rokov a vieme o ňom viac ako o ktoromkoľvek inom výplňovom materiáli. Je to zmes kovov pozostávajúca z tekutej ortuti a práškovej zložky zloženej zo striebra, medi, cínu, zinku a iných kovov. Kovový prášok sa mieša s ortuťou v takom pomere, aby nevznikala voľná ortuť. Kedysi sa miešal ručne, no dnes sa mieša strojovo a jeho aplikácia je bezdotyková.

Výhody: –  jednoduchá a rýchla technika výplne

– mnohostranne použiteľný a ľahko spracovateľný

– relatívne nízke nároky vzhľadom na formu defektu zuba

– vysoká nelámavosť a pevnosť v tlaku

– dlhá trvácnosť a klinicky overené

– antibakteriálny účinok

 

Nevýhody: – neuspokojivá estetika

– tvorba štrbín

– pri rozsiahlejšej výplni nežiaduce sfarbenie zuba

Je amalgám škodlivý?

V súčasnom prípade ide hlavne o riziko environmentálne. V ambulanciách sa amalgám mieša v kapsulách, kde pomer ortuti a prášku je presne stanovený výrobcom, preto je bezpečnosť pacienta a personálu pri manipulácii maximálna. Pri amalgámovej výplni dochádza k miernemu uvoľňovaniu ortuti do tela, no ide o zanedbateľné množstvo. Miera záťaže je porovnateľná s výživou bohatou na ryby. Celosvetové výskumy nikdy nepotvrdili škodlivosť amalgámu, ak neberieme v úvahu malé percento ľudí alergických na ortuť.

Záver

V súčasnosti je amalgámová výplň bezpečná z hľadiska manipulácie, prípravy, pôsobenia ortuti na organizmus či prípadné odstránenie výplne. Ortuť sa síce vyplavuje do organizmu, no ide o zanedbateľne množstvo a nebolo preukázane zdravotné riziko. Dokonale vyhotovená amalgámová výplň ma dlhú životnosť a vynikajúce mechanické vlastnosti.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.