detské zuby

Ako sa správne starať o detské zuby už od narodenia

Prvé zúbky sa u detí objavujú už v priebehu prvého roka života a tak je dôležité im venovať starostlivosť už od samého začiatku.

Zanedbaná alebo podcenená starostlivosť o zuby a ústnu dutinu už v detskom veku môže často viesť k problémom v neskoršom veku a prípadnému strachu zo zubára.

Rodič by mal byť zodpovedný, pretože prvé roky života dieťaťa sa o jeho zúbky stará on a tiež nesie zodpovednosť za vštepovanie správnych návykov pravidelnej starostlivosti o zuby.

Kedy prvýkrát navštíviť zubára?

Prvá návšteva zubného lekára je veľmi dôležitá. Mali by ste ju s dieťaťom absolvovať ešte predtým, ako ho trápia nejaké problémy, ideálne v období jedného roka. Je totižto dôležité, aby sa dieťa oboznámilo s ambulanciou a personálom bez strachu a v pokoji. Návšteva je dôležitá aj pre rodiča, ktorý sa tak oboznámi o správnom čistení zúbkov a poučí sa aj o správnej výžive pre podporu zúbkov.

Po dovŕšení jedného roka dieťaťa je dobré začať s pravidelnými zubnými prehliadkami. Vtedy môže zubár odhaliť a diagnostikovať prípadné vývojové chyby a nedostatky.

Starostlivosť o detské zuby s rastúcim vekom

Kým dieťa nemá zuby, čistite im ústa a ďasná jemnou vlhkou vreckovkou. No po prerezaní prvých zubov už začnite používať mäkkú zubnú kefku.

Následne je veľmi dôležitý vek od 1-3 rokov, kedy je už potrebné začať dieťaťu vštepovať správne návyky čistenia zubov.

V tomto veku tiež môžu vznikať prvé kazy, ktoré zvykne spôsobovať fľaška so sladeným nápojom alebo mliekom, prípadne cumlík bez dodatočného vyčistenia zúbkov. Dieťa by preto nemalo zaspávať s fľaškou so sladeným nápojom v ústach, pretože to zvyšuje tvorbu kazov.

Pomerne častým problémom sú aj úrazy, pretože ide o obdobie prvých krokov, lozenia a skúmania všetkého možného.

V predškolskom veku je už potrebné čistiť zuby nielen mäkkou kefkou, ale aj niťou alebo medzizubnou kefkou, pre vyčistenie medzizubných priestorov. Zároveň je potrebné dieťaťu vysvetliť dôležitosť pravidelného čistenia zubov, aby to nebralo len ako povinnosť ale niečo prirodzené a dôležité.

Nezabudnúť na pečatenie zúbkov

Pečatenie je veľmi účinnou prevenciou vzniku zubného kazu. Je optimálne ihneď po prerezaní prvých stálych zubov, čiže okolo šiesteho roka života.

Robí sa na zuboch, ktoré majú hlboké jamky a ryhy. V nich sa najlepšie darí baktériám v zubnom povlaku, pretože sa tieto ryhy ťažko čistia. Vieme, že baktérie po prísune cukrov, ktoré sú v každom jedle, produkujú kyseliny, ktoré zub rozožierajú, a tak vzniká zubný kaz.

Úlohou pečatenia je vzduchotesne zaliať vyčistené a špeciálne upravené ryhy, aby sa do nich nedostali baktérie zo zubného povlaku. Povrch zuba sa tým stane plytkým a jednoduchšie ho možno vyčistiť. V prípade detí má pečatenie ešte ďalší pozitívny efekt – keďže ide o bezbolestný zákrok, neodchádzajú zo zubnej ambulancie so zlým zážitkom.

zuby detské

Školský vek dieťaťa a mliečne zuby

V skorom školskom veku už býva dieťa v čistení zubov samostatné. No stále by ste naňho mali dohliadať, aby si ich čistilo pravidelne a dôkladne, prípadne mu ich dočisťovať. Dohliadať na čistenie zubov je odporúčané približne do 12 rokov dieťaťa.

Mliečne detské zuby majú tenšiu sklovinu ako dospelé zuby, preto je už v tomto veku dobré používať fluoridové zubné pasty, ktoré ju spevňujú.

V priebehu školského veku mliečne zuby postupne nahrádzajú tie stále, dospelé zuby. Avšak pre ich správny vývoj sú veľmi dôležité práve mliečne zuby a starostlivosť o nich. Zdravé mliečne zuby sú totiž hlavný predpoklad, aby boli aj nové trvalé zuby zdravé a bez závad.

Záver

Rodičia ovplyvňujú deti viac ako by si mysleli a ak so svojim dieťaťom nenavštevujú zubára pravidelne a odmalička, je veľmi pravdepodobné, že u nich vyvolajú strach z neznámeho.

Z našej skúsenosti však dieťaťu strach opadne takmer vždy po prvej návšteve ambulancie, pretože sa samé presvedčí, že sa nemá čoho báť. Aj samotné vyšetrenie u nás prebieha úplne bezbolestne a v priateľskej atmosfére.

Najdôležitejšie je tak u dieťaťa odmalička budovať pozitívny vzťah k návšteve zubnej ambulancie bez zbytočného strachu a vštepovať mu správne dentálne návyky.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.