Ako ovplyvňuje jedlo zdravie zubov? INFOGRAFIKA najlepších jedál pre zdravé zuby

Žiarivý úsmev a pekné zuby je to prvé, čo si na človeku všimneme, no nie vždy za to môže genetika. Okrem dentálnej prehliadky, je potrebné sa o zuby starať pravidelne a prevenciou predísť zbytočným nepríjemnostiam, ako sú kazy a zápaly. Správne umývanie zubov však nestačí a podstatnú úlohu zohráva strava, ktorá ovplyvňuje zdravie zubov v dobrom, ale aj v zlom.

Tým, že sa neustále zvyšuje životná úroveň, otvára sa nám aj prístup k širokému sortimentu potravín a nápojov. Konzumujeme viac škodlivých potravín ako kedysi a takisto nie sme nútení žuť potraviny tak, ako v minulosti, čo sa odzrkadľuje na zdraví chrupu.

K prvotnému spracovaniu potravy prichádza práve v ústnej dutine, preto vám prinášame krátky prehľad o tom, ako jedlo ovplyvňuje zdravie zubov.

Najväčším nepriateľom pre zuby, sú všeobecne sacharidy a cukor. Cukor a rôzne škroby vyživujú baktérie a tie ich následne premieňajú na kyseliny. Pôsobením kyselín sa poškodzuje povrch zubov a vznikajú kazy, pretože sklovina mäkne a demineralizuje sa. Sám o sebe však cukor nie je až taký nepriateľ, rozhoduje skôr to, ako dlho je v kontakte so zubami.

Čo je pre zdravie zubov prospešné?

Existuje mnoho potravín, ktoré sú pre zdravie zubov prospešné a niektoré majú dokonca čistiace účinky.

Pre zdravie zubov je potrebný príjem vápnika, teda mliečne výrobky a hlavne syry, ktoré posilňujú zubnú sklovinu. Veľmi prospešná je aj zelenina a hlavne tá listová, pretože je potrebné ju poriadne požuť.

Zubom pomáha aj voda obsahujúca minerál fluorid, ktorý chráni zuby pred kazom. Fluorid sa vo väčšom množstve nachádza aj v zubných pastách a ústnych vodách.

Minerálna voda po jedle taktiež neutralizuje prostredie v ústach a dodáva zubom potrebné minerály.

Nezanedbávajte žuvanie

Samotné prežúvanie podporuje tvorbu slín, ktoré čistia zuby a chránia ich pred vystavením kyselín. Sliny taktiež pomáhajú odplavovať časti potravín zo zubov. Vhodné je siahnuť aj po žuvačkách, avšak vyberajte si len tie, ktoré sú bez cukru.

Skvelým a chutným čistiacim prostriedkom pre zuby sú jahody, ktoré majú vďaka svojim zrniečkam taktiež bieliace účinky. Pomáha aj zelený čaj, ktorý bojuje proti baktériám spôsobujúcim povlak a zároveň dokáže človeka zbaviť zlého dychu.

Takmer všetkým zubným kazom a ochoreniam sa dá predísť dobrou zubnou hygienou  a správnou životosprávou.

Ako bonus sme pre vás pripravili jednoduchú infografiku potravín, ktoré dopomáhajú k zdravým zubom.

zdravie zubov

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.